ALKÜ’DE “KADIN VE TURİZM” KONUŞULDU

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Turizm Fakültesi ile Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) işbirliğinde  "Kadın ve Turizm" konulu konferans düzenlendi. ALKÜ İşletme Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa SKAL International 2009 Dünya Başkanı Hülya Aslantaş ve ALTİD Eski Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi Gülçin Güner konuşmacı olarak katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren ALKÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Kantarcı, “Cinsiyet rolleri ve kimlikleri, kültürden kuvvetle etkilenmektedir ve bizim kültürümüzde kadın daima eşit ve güçlü olmuştur. Bu konuda yaptığı devrimler için büyük Atatürk ve katkıda bulunan tüm insanlarımızı minnet ve şükranla anıyorum” diyerek sözlerine başladı.

“ÜSTÜMÜZE DÜŞENİ YAPIYORUZ”

Kantarcı konuşmasının devamında, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün 2007 yılında “Turizm Kadınlara Kapılarını Açar” temasını işlediğini ve 2008 ITB Berlin Fuarı’nda “Turizmde Kadın” konulu bir forum düzenlendiğini belirtti. 2011 yılında ise “Turizmde Kadın Hakları Küresel Raporu” yayımlandığını ifade eden Kantarcı, diğer önemli kuruluş olarak UNESCO’nun, “Toplumsal cinsiyet eşitliğini; kadın haklarını ve güçlenmesini teşvik etmek, istihdam kalitesini yükseltmek ve tüm ayrımcılığı sona erdirmek” olarak konuya önem verdiğini ifade etti. Cinsiyet eşitliği, 2008 yılından bu yana örgütün iki küresel önceliğinden birisi olarak kabul edilmiştir. Biz de ALKÜ Turizm Fakültesi ve ALKÜ TURAM (Turizm Uygulama ve Araştırma Merkezi) olarak sektör ortağımız ALTİD ile birlikte BM UNESCO ve BM Dünya Turizm Örgütü’nün hedeflerini benimsiyor ve gerçekleştirmede üstümüze düşeni yapmaya çalışıyoruz dedi.

Ardından söz alan Gülçin Güner, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye kadın nüfusunun yüzde 49.8'inin kadın olduğunu hatırlatarak bu dilimin 40 milyon 275 bin kişiye tekabül ettiğini belirtti. Bu oransal dengenin kadınların daha uzun yaşaması nedeniyle 65 ve daha yukarı yaş grubunda kadınların lehine değiştiğinin altını çizen Güner, bu yaş grubundaki nüfusun yüzde 56'sının kadınlardan oluştuğunu dile getirdi.

“KADINLAR KENDİLERİNE DAHA FAZLA GÜVENMELİ”

Türkiye'de kadınların yaşam süre ortalamasının erkeklerden daha yüksek olduğunu söyleyen ve rakamsal değerleri açıklayan Güner, "Türkiye'de erkeklerin yaş ortalaması 75.3 iken kadınların ortalaması 80.7'dir. Eğitim ve iş gücü anlamında verilere baktığımızda ise kadınların oranında büyük bir düşüş görüyoruz. 25 yaş üzerinde okuryazar olmayan erkeklerin oranı yüzde 1.6 iken kadınların oranı 8.5 olarak 2016 yılı istatistiklerinde dikkatleri çekiyor. Yüksekokul veya fakülte mezuniyet oranlarında ise erkekler yüzde 18.8 iken kadınlarda bu rakam 14.2 olarak göze çarpıyor. 15 yaş üzeri istihdam rakamlarına baktığımızda erkek nüfusunun çalışan oranı yüzde 65 iken çalışan kadın nüfusunun oranı ise yüzde 28. Hane halkı işgücü araştırması sonuçlarına göre şirketlerde üst düzey ve orta kademe yönetici pozisyonundaki kadın oranı 2012 yılında yüzde 14.4 iken 2016'da yüzde 16.7 oldu. Evlenme istatistiklerine göre resmi olarak ilk evliliğini 2017 yılında yapmış olan kadınların ortalama ilk evlenme yaşı 24,6 iken bu yaş erkeklerde 27,7 oldu. İlk evlenme yaşının en yüksek olduğu il, erkeklerde 30,6, kadınlarda 28,2 ile Tunceli oldu. İlk evlenme yaşının en düşük olduğu il ise erkeklerde 25,8 ile Niğde ve Şanlıurfa, kadınlarda 21,6 ile Ağrı illeri oldu. Aslında turizm sektörü tüm dünyaya ve kültürel etkileşmeye açık, insanı merkez alan, memnuniyet hedefli, hoşgörü barındıran, iletişim ve empati ağırlıklı bir sektör. Bu yüzden de cinsiyet, din, dil, ırk ayrımını en rahat ortadan kaldırılabilecek bir sektör. Kadınlar kendilerine daha fazla güvenmeli ve basmakalıp yargılardan uzaklaşarak bu sektörde daha fazla yer almalı. Turizm sektörü dişil sektördür" dedi.

“TÜRK KADINI OARAK DÜNYADA SAYGINLIK KAZANDIM”

Türk kadınının tarihte önemli haklara ve başarılara sahip olduğunu vurgulayan Aslantaş ise iş yaşamı ve sivil toplum kuruluşlarında kadınların daha aktif yer alması gerektiğini söyledi. Ülkemizin adını duyurmak için SKAL Dünya Başkanlığı gibi büyük bir hedefi kendine seçtiğini ve yıllar süren emekleri sonucunda bunu başardığını, dünya turizm sektöründe Türk kadını olarak saygınlık kazandığını ve bununla guru duyduğunu anlatan Aslantaş, "Türk kadınının omuz omuza vermesi durumunda daha da büyük hedeflere imza atması kaçınılmazdır" diye konuştu.

13 Mar 2018