ALANYA KALESİ KAZISINA ALKÜ’DEN AKADEMİK DESTEK

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi

ALANYA KALESİ KAZISINA ALKÜ’DEN AKADEMİK DESTEK

03 09 2019

Alanya’da en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelen tarihi Alanya Kalesi kazı çalışmaları gelecek yıl da devam edecek.

Alanya Kalesi’nde yaklaşık 30 yıldır devam eden kazı çalışmaları, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Eravşar’ın Kazı Heyeti Başkanlığında devam ediyor. Devam eden kazı çalışmalarına Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, ALTSO Meslek Yüksekokulu, Tasarım Bölümü İç Mekan Tasarımı Öğretim Görevlisi Serdar Aslan da Çini - Seramik eserlerin konservasyon ve restorasyonu alanında destek veriyor.

Alanya Kalesi Kazılarına 2019 yılı itibari ile dahil olan Aslan, “Yarımada üzerine kurulan kale yapısı, yaklaşık 6 kilometre uzunluğunda olan surlar ile çevrilmiştir. Helenistik dönemde kurulan kale sırası ile Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorlukları’nın Akdeniz kıyısında yer alan önemli merkezlerinden birisi olmuştur. Alanya Kalesi coğrafi konumunun eşsizliği, sur ve kale mimarisinin günümüze kadar gelebilen sağlam yapısı gibi özellikleri ile günümüzde de turistlerin Alanya’da en çok ziyaret ettikleri yerdir. Çini – Seramik eserlerin restorasyon çalışmaları yanı sıra, kazı alanlarında meydana çıkmış olan Selçuklu mimari örneklerinin de incelenerek dönemin iç mekan tasarımları değerlendirilecektir. Ayrıca ALKÜ Tasarım Bölümü, İç Mekân Tasarımı Programı öğrencileri ile yapılacak olan teknik geziler ile Selçuklu mimari yapıları tanıtılacak. 13. Yüzyıldan günümüze iç mekân tasarımları bilimsel olarak değerlendirilecek, önümüzdeki ders yılı içerisinde de akademik olarak çalışılacaktır. Böylelikle üniversitemizin mottosu olan “Kökleri Mazide Hedefleri Atide” söylemi bu çalışmalar ile birlikte hayat bulacak” diye konuştu.

ALKU

Üniversitemizden

Kestel Mahallesi Üniversite Caddesi No:80 Alanya Antalya/TÜRKİYE

+90 242 510 60 60

+90 242 510 60 09

alku@alanya.edu.tr